W piątek 29 września oficjalnie rozpoczęliśmy realizację projektu "Equipping Christian Leadership in the Age of Science" (ECLAS), którego liderem jest Uniwersytet w Durham (Wielka Brytania). W Toruniu gościliśmy prof. Davida Wilkinsona, astrofizyka i teologa, który z JM Rektorem prof. Andrzejem Sokalą podpisał umowę. Ze względu na nasze dotychczasowe aktywności, zwłaszcza czasopisma "Scientia et Fides" oraz wkład w rozwój dialogu nauka-religia, zostaliśmy jako Wydział Teologiczny UMK jednym z głównych wykonawców tego projektu, stanowiąc swoisty hub aktywności i badań w latach 2023-2027, opiewających na blisko dwieście tysięcy funtów. Kierownikiem projektu został ks. prof. dr hab. Piotr Roszak. Serdecznie gratulujemy!
Działania w ramach ECLAS będą dotyczyły m.in. badania powodów obaw ze strony przełożonych kościelnych wobec nauki, ale także realizację projektów włączających naukowców w życie parafii, organizację wykładów dot. relacji nauka-religia w seminariach duchownych kształcących przyszłych kapłanów, a także uwzględniają szereg stypendiów na badania dotyczące tego obszaru, zgłębiania kontekstów kulturowych, które sprawiają, że rodzą się niekiedy uprzedzenia wobec nauki.
W projekcie uczestniczą cztery podmioty, obok Durham i Torunia, jeszcze Bangalore (Indie) i Singapur.
Więcej o projekcie ECLAS: https://www.eclasproject.org
Poniżej zdjęcie z podpisania umowy (autorem jest p. A. Romański), dzięki której będziemy mogli - w roku Kopernikańskim - realizować ideał Patrona korzystnej współpracy wiary i rozumu.
Dodajmy, że jako Wydział już realizujemy jeden projekt finansowany przez Fundację Templetona - wspólnie z Uniwersytetem w Rijeka, Chorwacja - dot. teodycei w kontekście współczesnych wyzwań ewolucjonizmu, szczegóły: www.scire.umk.pl